Fizjoterapeuta radzi, jakie ćwiczenia wykonywać na naszych zabawkach

Fakty są jasne: rośnie liczba dzieci z nadwagą lub otyłością. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 39 mln dzieci poniżej 5 roku życia (w 2020 r.) oraz 340 mln dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat (w 2016 r.) miało zbyt dużą wagę. W porównaniu z 1975 r. częstość występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży wzrosła z 4% do 18% w 2016 r. Ponadto epidemia COVID-19 spowodowała nasilenie tego wzrostu.

Jako rodzice doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że aktywność ruchowa jest dla dzieci bardzo ważna. Dlatego rozpoczęliśmy współpracę z czeską fizjoterapeutką Markétą Muchovą, która razem ze swoimi dziećmi (w wieku 3 oraz 6 lat) poddała testowi nasz drewniany bujak. Poniżej zdradzamy kilka zabawnych, a zarazem skutecznych ćwiczeń wzmacniających mięśnie, które można na nim wykonywać.

Fotografia fizjoterapeutki Markety Muchovej

Bujak pomaga dzieciom wzmacniać mięśnie środkowej części ciała

"Bujak zaciekawił mnie i moje dzieci od pierwszej chwili. Używają go na co dzień. Czasem celowo ćwiczą równowagę, innym razem po prostu się nim bawią, w rzeczywistości uprawiając sport.

Bujak jest świetnym sprzętem do ćwiczeń równoważnych i treningu stabilizacji. W pozycjach równoważnych dzieci zwiększają stabilizację stawów całego ciała. Najkorzystniejsze jest wzmocnienie mięśni środkowej części ciała oraz aktywacja mięśni unoszących łuk stopy. Świetną rzeczą jest to, że dzieci pozostają aktywne, nawet kiedy pogoda nie sprzyja i nie można spędzać czasu na zewnątrz."

Propozycje ćwiczeń z wykorzystaniem bujaka

 1. Kołysanie w przód i w tyłSchaukeln nach vorn und nach hinten

 2. Kołysanie się z boku na bokSeitliches Schaukeln

 3. Pozycja stojąca: kołysanie się na boki, na szeroko rozstawionych nogach Schaukeln im Stehen

 4. Przechodzenie górą w pozycji stojącej
  Überklettern im Stand

 5. Przechodzenie górą w pozycji czworaczej
  Überklettern auf allen vieren

 6. Bujanie się leżąc na pleckachSchaukeln im Liegen

 7. Można podejść do krawędzi bujaka, a następnie skoczyć (trudniejsze ćwiczenie przeznaczone raczej dla starszych dzieci). 
  Gehen und Springen

Zalecenia od fizjoterapeutki Markéty Muchovej:

 • Ze względów bezpieczeństwa oraz dla lepszej aktywacji mięśni stopy zaleca się ćwiczyć na boso.

 • Jeżeli starasz się rozwiązać problemy związane z zaburzeniem układu mięśniowo-szkieletowego u dziecka i nie jesteś pewien co do poprawności wykonywanych ćwiczeń, zapytaj fizjoterapeuty.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem