W jaki sposób metoda Montessori rozwija Twoje dziecko

Każdy rodzic chce dać swojemu dziecku to, co najlepsze. To jednak nie oznacza obsypanie go mnóstwem zabawek. Dlatego my jako rodzice wybieramy metodę wychowawczą zaprezentowaną przez Marię Montessori, której mottem jest: „Pomóż mi zrobić to samemu”. W szczególności oznacza to przygotowanie dziecku otoczenia, w którym będzie mogło samodzielnie radzić sobie z codziennymi czynnościami (np. nisko zainstalowany wieszak, posiadanie pomocnika kuchennego), a także zapewnienie odpowiednich zabawek, które pozytywnie rozwijają dziecko w sposób zabawowy. A konkretnie?

Motoryka duża

Utrzymanie równowagi, zręczność, koordynacja ruchowa. Te umiejętności wchodzą w zakres motoryki dużej, którą rozwija nie tylko aktywność na świeżym powietrzu (jak np. na placu zabaw, w lesie), lecz także zabawki motoryczne (zwłaszcza w okresie zimy). Niezależnie, czy to trójkąt Piklera, bujak czy zjeżdżalnia, która może służyć również jako ścianka wspinaczkowa. Wszystkie te zabawki pozwalają wzmocnić mięśnie nóg i rąk, a także mięśnie brzucha, które są ważne zwłaszcza w przypadku utrzymania prawidłowej postawy ciała.

 

Motoryka mała

Motoryka mała to sprawność dłoni i palców. W mózgu ośrodek odpowiedzialny za ruchy rąk znajduje się w pobliżu ośrodka mowy – z tego względu ćwiczenia ruchów dłoni i palców są dla prawidłowego rozwoju mowy bardzo ważne. Sporo aktywności związanych z wykonywaniem drobnych ruchów palcami znajdziecie w naszych domkach z zapadkami, kółkami zębatymi oraz labiryntami motorycznymi.

Drewniane puzzle na domku

Przygotowanie dziecka do życia

Maria Montessori uważa, że dzieci to istoty wyposażone w naturalną ciekawość świata. Dlatego zabawki nie muszą służyć tylko do zabawy, lecz mogą także w ciekawy sposób uczyć codziennych czynności. Na sensorycznych tablicach manipulacyjnych znajdują się zamki błyskawiczne, zatrzaski oraz but do nawlekania do nauki sznurowania. Dobrym pomocnikiem dla naszych małych pociech są wieże do nauki.

Wieża edukacyjna w akcji

Rozwój zmysłów

Dzięki temu, że zabawki zainspirowane pedagogiką Montessori są kolorowe, mają różne kształty czy też powierzchnie, w naturalny sposób wspierają rozwój dziecka i pobudzają zwłaszcza zmysł wzroku i dotyku.

Współpraca rodzeństwa

Umiejętności społeczne i myślenie logiczne

Gry uczą dzieci koncentracji, cierpliwości i wytrwałości dążenia do celu, a dzięki niektórym elementom zaczyna dziecko również rozumieć, że każda przyczyna ma swój skutek (np. włącznik włącza i wyłącza światło).

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem